Do czego służy druk KP?

druk kp

Druki akcydensowe to bardzo wygodne rozwiązanie w prowadzeniu niejednej firmy. Są to druki samokopiujące, służące np. do przyjmowania gotówki lub potwierdzające wydanie towaru z magazynu. Jednym z takich druków jest druk KP. Do czego taki druk służy? Z czego wynika jego nazwa, co koniecznie musimy wiedzieć na jego temat i jak takimi drukami należy się posługiwać? Tego i znacznie więcej możecie dowiedzieć się z tego artykułu. Nazwa druk KP pochodzi od nazwy kasa przyjęła. A skoro kasa przyjęła, można się domyślać że jest to potwierdzenie przyjęcia gotówki. Na przykład za zapłacenie za towar lub usługę. Druki KP są potwierdzeniem zapłaty gotówką. Jego wystawianie jednak nie jest zawsze konieczne. Z druku KP można zrezygnować wtedy, jeśli płatność przyjmuje kasa i w tym samym momencie wystawia paragon fiskalny lub fakturę z adnotacją ZAPŁACONO.

 

W jakich zatem sytuacjach koniecznie należy wystawić klientowi druk KP?

Na przykład wtedy, jeśli faktura zostanie dostarczona w późniejszym czasie lub nie znajduje się na nich napis że zapłacono – np. z powodu takiej, a nie innej konfiguracji programu księgowego. Jednak najczęściej druk KP jest wykorzystywany przez pracowników wykonujących obowiązki służbowe w terenie i nie wyposażonych w drukarki fiskalne. Przykładem takiej sytuacji może być kierowca dostarczający do klienta materiały budowlane. Towar zostanie zapłacony przy odbiorze, jednak kierowca powinien pokwitować przyjęcie gotówki, aby klient miał potwierdzenie jej przekazania. Właśnie wtedy wypisywany jest druczek KP.

Wypełnianie takich druczków odbywa się w całości ręcznie, pisząc po nich długopisem. Najlepsze w nich jest to, że nie wymagają one wypełniania w kilku egzemplarzach. Dzięki temu że kartki są samokopiujące, jednocześnie można uzyskać jeden oryginał i dwie lub więcej kopii. Oczywiście bloczki z drukami KP można zamawiać w dowolnych wielkościach i projektach lub skorzystać z gotowych projektów, które są standardowe i można je kupić w cenie kilku złotych za jeden bloczek. Wybór oczywiście należy tylko do ciebie i ty decydujesz, jakie druki KP będziesz stosować.