Jak dbać o plisy

Wszystko co znajduje się w naszych oknach, wymaga szczególnej uwagi i troski o to, aby przez jak najdłuższy czas dobrze się prezentowało. Dowiedz się jak dbać o plisy

Na początek zastanówmy się nad tym, jakie zanieczyszczenia mogą zagrażać firankom i roletom, które są umieszczone w oknach. To będzie przede wszystkim kurz, który może się dostawać do pomieszczeń z zewnątrz. Osiada on na wszystkim, co napotyka na swojej drodze. Mogą to być również plisy. Dodatkowym zagrożeniem jest również kurz, który unosi się wewnątrz mieszkania. Pojawia się on przy chodzeniu, siadaniu na fotel i ubieraniu się. plisyOn również może osiadać na plisach, prowadząc do ich zanieczyszczenia. Niestety walka z kurzem jest z góry spisana na porażkę. Jedyne co może zrobić, to ograniczyć jego powstawanie. Dodatkowo należy pamiętać o tym, aby dbać o swoje plisy. W tym artykule postaramy się opisać, jak należy to wykonywać.

 

Czy rolety plisowane mogą być prane?

 

Nie jest to dobry sposób na przywrócenie roletom dobrego wyglądu. Pranie w pralkach automatycznych, po wcześniejszym demontażu z prowadnic, mogłoby spowodować poważne odkształcenie się plis, sprawiając że materiał nie będzie się już nadawał do ponownego użycia. Dlatego też należy stosować zupełnie inne technologie czyszczenia rolet, które również są skuteczne i bezpieczne dla tego rodzaju materiału.

 

Czyste plisy – to nie musi być trudne

 

Jak zwykle najprostsze rozwiązania są najskuteczniejsze. W tym przypadku będzie to czyszczenie plis za pomocą wilgotnej szmatki. Szmatka powinna być wybrana z dużą starannością, tak aby luźne włókna z niej nie pozostawały na materiale rolety. Szmatkę należy moczyć w czystej, leniej wodzie i często ją płukać. Po przemyciu rolet, należy je pozostawić do wyschnięcia. Dopiero kiedy będziemy mieć pełną pewność, że plisy są idealnie suche, można przystąpić do ich zwijania. Jakie jest najlepszy czas na czyszczenie plis? Wbrew pozorom nie jest to upalny dzień z palącym słońcem. Znacznie wygodniej i bezpiecznej będzie zdecydować się na czyszczenie plis wtedy, kiedy jest delikatny wiaterek. W znaczącym stopniu przyspieszy on cały proces, polegający na takim osuszaniu plis, aby nie były na nich widoczne żadne ślady.