Czy znasz kogoś kto wykonuje prace na wysokości? Jeśli tak, taka osoba może być pracownikiem budowlanym pracującym na rusztowaniach, strażakiem, monterem reklam, pracownikiem zakładu energetycznego lub osobą myjąca okna z użyciem sprzętu alpinistycznego. Taka praca z pewnością jest bardzo ciekawa dla przypadkowych osób i emocjonująca dla tych, którzy sami ją wykonują. Czy jednak jest bezpieczna?
Z pewnością nie tak bardzo jak praca, którą wykonuje się na poziomie gruntu. Jak w każdym zawodzie, do bezpiecznego wykonywania pracy potrzebne są kwalifikacje oraz wyposażenie. O tym wszystkim mówią kursy BHP, w których każdy nowo zatrudniony pracownik powinien wziąć udział. Jak wygląda program kursów BHP dedykowanych dla pracowników wykonujących pracę na wysokości?
Pierwszym etapem kursów jest charakterystyka pracy i omówienie związanych z nią zagrożeń. A tych niestety nie brakuje. Możliwość upadku z dużej wysokości, zawroty głowy, lęk, a także narażenie na duże podmuchy wiatru, a także praca w trudnych warunkach atmosferycznych. Wszystkie te czynniki mogą dowolnie się ze sobą mieszać, stwarzając naprawdę niebezpieczne warunki pracy.
Osoba prowadząca kursy BHP będzie szczegółowo omawiać konsekwencje w postaci urazów, jakich można doświadczyć.
Kolejnym zagadnieniem, któremu kursy BHP poświęcają wiele czasu są sposoby zabezpieczania się przed wypadkami. Z jakich środków ochrony osobistej należy korzystać? Jak prawidłowo stosować je? A także co robić w przypadku kiedy jesteśmy świadkami wypadku na wysokości. Pierwsza pomoc przedmedyczna – a przynajmniej jej podstawy powinny być dobrze znane osobom, mającym w planach wykonywać prace na wysokościach. Uczestnictwo w takich kursach jest doskonałym sposobem na usystematyzowanie całej swojej wiedzy, a także przekonanie pracowników do tego, aby podczas codziennego wykonywania obowiązków na wysokości, robili to nie tylko rzetelnie, ale z poszanowaniem swojego i cudzego zdrowia i życia.