Kurs dla pracowników wykonujących pracę na wysokości

kursy BHP

Czy znasz kogoś kto wykonuje prace na wysokości? Jeśli tak, taka osoba może być pracownikiem budowlanym pracującym na rusztowaniach, strażakiem, monterem reklam, pracownikiem zakładu energetycznego lub osobą myjąca okna z użyciem sprzętu alpinistycznego. Taka praca z pewnością jest bardzo ciekawa dla przypadkowych osób i emocjonująca dla tych, którzy sami ją wykonują. Czy jednak jest bezpieczna?

Z pewnością nie tak bardzo jak praca, którą wykonuje się na poziomie gruntu. Jak w każdym zawodzie, do bezpiecznego wykonywania pracy potrzebne są kwalifikacje oraz wyposażenie. O tym wszystkim mówią kursy BHP, w których każdy nowo zatrudniony pracownik powinien wziąć udział. Jak wygląda program kursów BHP dedykowanych dla pracowników wykonujących pracę na wysokości?

 

Pierwszym etapem kursów jest charakterystyka pracy i omówienie związanych z nią zagrożeń. A tych niestety nie brakuje. Możliwość upadku z dużej wysokości, zawroty głowy, lęk, a także narażenie na duże podmuchy wiatru, a także praca w trudnych warunkach atmosferycznych. Wszystkie te czynniki mogą dowolnie się ze sobą mieszać, stwarzając naprawdę niebezpieczne warunki pracy.

Osoba prowadząca kursy BHP będzie szczegółowo omawiać konsekwencje w postaci urazów, jakich można doświadczyć.

Kolejnym zagadnieniem, któremu kursy BHP poświęcają wiele czasu są sposoby zabezpieczania się przed wypadkami. Z jakich środków ochrony osobistej należy korzystać? Jak prawidłowo stosować je? A także co robić w przypadku kiedy jesteśmy świadkami wypadku na wysokości. Pierwsza pomoc przedmedyczna – a przynajmniej jej podstawy powinny być dobrze znane osobom, mającym w planach wykonywać prace na wysokościach. Uczestnictwo w takich kursach jest doskonałym sposobem na usystematyzowanie całej swojej wiedzy, a także przekonanie pracowników do tego, aby podczas codziennego wykonywania obowiązków na wysokości, robili to nie tylko rzetelnie, ale z poszanowaniem swojego i cudzego zdrowia i życia.