Lampy loftowe – oryginalne oświetlenie dla domu

lampy loftowe

Lampy loftowe kiedyś były kojarzone jedynie z dawnymi fabrykami przerobionymi na mieszkania. Obecnie styl industrialny cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Nie trzeba urządzać całego domu w charakterystyce loftowej. Czasem wystarczą drobne elementy, które nadadzą odpowiedniego charakteru pomieszczeniom. Lampy loftowe doskonale sprawdzą się do nadania ciekawego wyglądu i aranżacji w każdym stylu.

Styl loft – jak rozmieścić oświetlenie loftowe?

Styl loftowy opiera się na aranżacji pomieszczeń, które kiedyś były magazynami lub halami produkcyjnymi. Charakteryzuje się otwartymi przestrzeniami oraz minimalną liczbą ścian działowych. Pomieszczenia często są wielofunkcyjne, np. salon połączony jest z otwartą kuchnią oraz jadalnią. To sprawia, że oświetlenie ma szczególne znaczenie w pomieszczeniu o tak dużej powierzchni. Nie sprawdzi się źródło światła, które będzie pojedyncze i zostanie umiejscowione w centralnym punkcie. Lampy loftowe powinny zostać umieszczone w każdej z domyślnie wydzielonych stref otwartej przestrzeni, aby dobrze doświetlić każde z „pomieszczeń”.

Lampy loftowe – jak je dobrać?

Oświetlenie pomieszczeń w stylu loft jest bardzo ważne, często dzięki niemu mieszkanie otrzymuje odpowiedni charakter. Lampy podkreślają atuty, odwracają wzrok od mankamentów. Dzięki nim można wyeksponować piękną ceglaną ścianę lub drewniane wsporniki. Loft to meble z surowego drewna, metalowe półki, skórzane sofy. Na ścianach cegła lub tynk, a na podłodze beton lub drewno. Wszystko jest surowe, nieociosane i zasługujące na piękne oświetlenie. Lampy loftowe powinny znajdować się przynajmniej w kilku punktach każdego pomieszczenia. Mogą to być kinkiety, lampy wiszące lub stojące. Tak naprawdę panuje tutaj dowolność. Styl loftowy nie jest wymagający, a wręcz przeciwnie i warto pamiętać o zachowaniu pewnej dozy minimalizmu. Warto wybrać delikatne żarówki, dające przyjemne i ciepłe światło, a zrezygnować z mocnych halogenów z zimną poświatą.

Lampy w stylu loft – na które się zdecydować?

Lampy loftowe są charakterystyczne i trudno przejść obok ich obojętnie. Zwykle są proste, surowe, ale przyciągające wzrok. Mogą mieć metalowy lub szklany klosz, wisieć na długim przewodzie, oplecionym sznurem lub metalowym łańcuchem. Popularne są również zwykłe, gołe żarówki, najczęściej w tylu retro, które mają charakterystyczny żarnik węglowy. Lampy stojąc mają długie stelaże wykonane z metalu lub drewna. Mogą mieć wygięcie na górze, na którym znajduje się klosz. Wyglądem nawiązują do latarni przemysłowych.

Lampy loftowe – jak podkreślić poszczególne pomieszczenia?

Kuchnia wygląda bardzo dobrze z wiszącą lampą, najlepiej nad znajdującą się na środku wyspą lub nad blatem służącym do przygotowywania potraw. Podobnie jadalnia, w której dobrze prezentuje się żarówka wisząca na długim kablu, umiejscowiona tuż nad stołem. Salon warto przyozdobić kinkietami rozmieszczonymi w różnych częściach pomieszczenia oraz lampami stojącymi. Każdą lampę warto dobrać indywidualnie do kolorystyki i motywu przewodniego danego pokoju, np. metal dobrze prezentuje się z cegłami oraz betonem.

Lampy w stylu loft – czy tylko do industrialnej aranżacji?

Lampy w stylu loft pasują nie tylko do stylu industrialnego. Świetnie będą prezentowały się w mieszkaniu zaaranżowanym w stylu minimalistycznym, art deco, rustykalnym oraz nowoczesnym. Loftowe oświetlenie wygląda pięknie i podkreśli pomieszczenie bez względu na aranżację. Warto umieścić kinkiety imitujące oświetlenie hali zamiast zamiast zwykłego żyrandola i wybrać wiszącą na metalowym łańcuchu retro żarówkę zamiast nijakiego karnisza. To elementy, które tworzą klimat domu, a oświetlenie jest w tym najważniejsze.