Pielęgnacja zieleni – jak dbać o trawnik latem?

pielęgnacja zieleni

Pielęgnacja zieleni jest szczególnie ważna latem, w tym pielęgnacja trawnika. W tym bowiem okresie trawa bardzo szybko rośnie, dlatego też tak ważne jest to, by odpowiednio dbać o nią, by cieszyła wzrok przez cały ten letni czas. Przede wszystkim musimy pamiętać o tym, by trawnik regularnie kosić. Koszenie nie jest może zbyt wielką filozofią, jednak nie można tego robić na zapas, czyli kosić trawy zbyt nisko. Jeśli skosimy murawę zbyt nisko, wtedy odsłonimy delikatne części trawy, które spalają się pod wpływem promieni słonecznych i powstaje tak zwane ściernisko. Warto również pamiętać o tym, by kosić trawnik rano, bądź wieczorem, kiedy tę czynność można wykonać sprawnie ze względu na to, że trawa jest sprężysta.  

 

Pielęgnacja zieleni, czyli w tym przypadku trawnika nie może się jednak ograniczać wyłącznie do koszenia, szczególnie w sezonie letnim.

Nie możemy bowiem zapomnieć o tym, by regularnie podlewać murawę, która latem jest bardzo narażona na wysychanie, a także na pojawienie się kolonii mrówek. Szczególnie zaś musimy pamiętać o tym, że na wysychanie są narażone te trawniki, które niedawno zostały wysiane. Ich korzenie rosną jeszcze dość płytko i są przez to bardziej wystawione na działanie promieni słonecznych. Trawnik latem potrzebuje solidnego nawadniania, jednak nie może być ono zbyt intensywne, jeśli lato jest deszczowe, gdyż będą się wówczas rozwijać grzyby i mchy.

 

Trawnik latem bardzo szybko rośnie, więc bardzo ważne jest to, by trawę dokarmiać za pomocą odpowiednich nawozów mineralnych. Częstotliwość, z jaką będziemy nawozić murawę zależy przede wszystkim od tego, na jaki nawóz się zdecydujemy. Jeśli wybierzemy ten, który działa wolno, wówczas wystarczy go rozprowadzić po trawniku tylko raz na wiosnę.

 

Najczęściej jednak pielęgnacja zieleni związana z nawożeniem wiąże się z koniecznością aplikowania nawozu co cztery-sześć tygodni. Trawnik nawozimy tuż po koszeniu i najlepiej przed deszczem. Wtedy mamy pewność, że uda nam się dobrze rozprowadzić preparat i że szybko się on wchłonie.

Chcesz zatrudnić firmę, która zajmie się twoim ogrodem? Zajrzyj TUTAJ!