Zakładanie zieleni – wypoczynek na łonie natury

Mieszkańcy Poznania nie mają co narzekać na brak miejsc, w którym mogą wypocząć. Już samo położenie tej miejscowości, pośród wielkopolskich lasów i jezior daje doskonałe możliwości aktywnego wypoczynku na łonie przyrody. Również na terenie samego Poznania jest wiele miejsc, w których można przyjemnie spędzić czas obcując z przyrodą. Zakładanie zieleni to kwitnący interes!

W Poznaniu znajduje się kilka zbiorników wodnych, z których chyba najpopularniejszy to Jezioro Maltańskie. Można na nim uprawiać liczne sporty wodne, w sezonie letnim organizuje się tam różnego rodzaju zawody. Latem tłumy poznaniaków spędzają słoneczne dni nad Jeziorem Strzeszyńskim, które znajduje się na północno-zachodnim krańcu miasta. Ten naturalny zbiornik posiada powierzchnię 35 hektarów i jest uważany za najczystszy w okolicy. Warto też wspomnieć o terenach nad Wartą, która leniwie przepływa przez Poznań. Dzikie brzegi tej rzeki zachęcają do leniuchowania przy grillu, a osoby szukające bardziej aktywnej rozrywki mogą skorzystać oferty plaż miejskich.

Poznań to także miasto z ogromną ilością terenów leśnych i łąk, na których także można wypocząć z daleka od miejskiego zgiełku.

Zakładanie zieleni to przede wszystkim ponad trzydzieści różnej wielkości parków, ale także unikalne w skali całego świata zielone Kliny.

Kliny zostały zaprojektowane w latach trzydziestych ubiegłego wieku, a ich głównym założeniem było połączenie miejskiej zieleni z podmiejskimi lasami. W rezultacie powstały cztery zadrzewione pasy, mające nie tylko znaczenie rekreacyjne, ale także służące przewietrzeniu miasta. Jeśli chodzi o parki, to największym z nich jest Cytadela, zajmująca obszar blisko 100 hektarów. Na jej terenie znajduje się mnóstwo alejek, ścieżek i ustronnych zakamarków, w których można położyć się na trawie i zapomnieć o problemach codziennego dnia. Z kolei Park Sołecki to przykład miejsca, w którym postawiono na bogatą roślinność. Został on urządzony w stylu angielskim, posadzono w nim około 3 tysięcy drzew i kilka razy więcej krzewów, w tym wiele egzotycznych gatunków.