Zamienniki Tonerów – Obawy Przy Użyciu

zamienniki tonerów

Czy jest coś, co zachęca do używania zamienników tonerów? Owszem, za używaniem materiałów alternatywnych przemawia (jak można się domyślić) niższa, nawet o połowę cena jego zakupu (w porównaniu do drogich, oryginalnych marek tonerów). Tutaj już, niestety, z jakością bywa różnie. Jednak, nie wszystkie zamienniki są złe i gorszej jakości. Bowiem dobre zamienniki tonerów nie różnią się praktycznie niczym od tych oryginalnych, a  nawet posiadają one też tę samą wydajność.

Bywa jednak, że trafia się na kasetę z kiepskiej jakości tonerem. Takim, który zbyt słabo pokrywa powierzchnię papieru lub jest za słabo utrwalony. Tym samym sprawia, że tusz na naszym papierze zwyczajnie się rozmazuje. Jeżeli zaś chodzi o możliwość uszkodzenia naszej drukarki, to tutaj w żadnym przypadku (niezależnie od kupionego przez nas zamiennika toneru) nie ma się czego obawiać. Kaseta z tonerem alternatywnym jest bowiem taką samą kasetą, jak ta oryginalna. A sama kaseta nie uszkodzi nam drukarki.

Ewentualny problem może tylko pojawić się w wyniku awarii, która wcale nie musi mieć odniesienia ani do kasety, ani do tonera. Producenci drukarek mogą zaś odmówić naprawy jakiejkolwiek części w drukarce (przewodu zasilającego również), jeśli znalazła się tam kaseta z zamiennikiem tonera. I tu wcale nie powinniśmy się dziwić. W tej branży (jak i w wielu innych, na przykład AGD) zarabia się głównie na materiałach eksploatacyjnych. Na szczęście, więksi producenci zamienników tonerów przejmują na siebie obowiązki, które wynikają z wyeksploatowania bądź zniszczenia przez przypadek naszej drukarki.

W Polsce można zaopatrzyć się w produkty od około sześćdziesięciu wytwórców, któ®zy zajmują się regeneracją i refabrykacją tonerów.  

Warto zatem pamiętać, aby kupować zamienniki tonerów tylko znanych i sprawdzonych marek, jakie istnieją na rynku od kilku lat.

Trzeba upewnić się, że toner przeszedł testy zgodne z normą, sprawdzić, czy producent zamiennika tonera gwarantuje pokrycie kosztów ewentualnej naprawy naszej drukarki (wynikających właśnie z przyszłego używania produktów jego marki) oraz sprawdzić też, czy produkt ma certyfikat ISO 9001 lub ISO 14001, który zagwarantuje nam kontrolę jakości zamiennika tonera.